Soustředění Lago di Garda 2019

Jsme skupina horolezců z okolí Olomouce, která se soustředí na rozvoj skalního lezení, horolezectví, skialpinismu anebo sportovního lezení na umělých stěnách, a to nejen v olomouckém regionu.

I přes význam a velikost Olomouce toto krajské město nedisponovalo (a pořád nedisponuje) bohatým výběrem možností trénování lezení na umělých stěnách. V nedávné historii byly ke komerčním účelům využitelné prakticky dvě bouldrovky (umělá lezecká stěna s měkkou žíněnkou jako doskočištěm – při své nižší výšce není nutné používání jistícího lana). A to ve sklepních prostorách Hartman sportu u Flory a 9áčko u Žižkova náměstí. Ani jedna z nich už neexistuje, ale obě sloužily jako místa našeho pravidelného setkávání. 

Stejná skupina lidí se potkávala i pod skalami Moravského Krasu, Velkého anebo Malého Rabštejna a dalšími. Roli uzavřených bouldrovek pak postupně v Olomouci přebraly Pajkland lezecké centrum a lezecká stěna Flashwall. 

Naše motivace do lezení nepolevovala ani s naším narůstajícím věkem, a tak jsme se rozhodli v roce 2015 naše aktivity „zoficiálnit“ a založili jsme horolezecký oddíl TOP OL, jako součást Českého horolezeckého svazu (ČHS). V roce 2019 jsme prodělali restrukturalizaci a stali jsme se HK TOP OL, z. s.. Složení členů se více či méně mění, ale priority zůstávají stejné.